2012. december 29., szombat

Só-liszt Pingu

Most, hogy itt a téli szünet végre lett időnk só-liszt gyurmázni. Én már legalább 20 éve nem alkottam ezzel az egyszerű anyaggal, most viszont egyből egy iglu építésével kezdtem, mivel a tegnapi gyurmázás témája Pingu a kis pingvin volt. Ábelnél ugyanis most éppen ez a slágermese.



Iglut ő is épített végül, de Pingu abszolút az ő műve.

Ha valaki kedvet kapott az alkotáshoz íme a recept:

-3 csésze liszt
-2 csésze só
-1 1/2-ed csésze langyos víz

A legolcsóbb liszt és só is remekül megteszi, a lényeg, hogy mindig a liszt legyen több. Először kell a lisztet és a sót összekeverni, majd lassan kell adagolhatjuk a vizet. A jól összegyúrt masszát még 15 percig pihentetni kell aztán kezdődhet a formázás. A kiszáradt formákat később vízfestékkel tehetjük színessé.

Mielőtt viszont elkezdjük a masszát gyúrni feltétlenül kenjük be a kezünket kézkrémmel, hogy a sok só ne marja ki a bőrünket.



A Pingu mesékből természetesen most Pinga a kislánypingvin születése a fő kedvenc :-).



Amíg mi gyurmáztunk, Bora a járókában játszadozott. De jó is ez a téli szünet!!!



2012. december 28., péntek

A legszebb

Bár az adventi felkészülésünk nem épp idén volt a legösszeszedettebb, végül azért lett karácsonyi sütemény, becsomagolt ajándék, a család egy része eljutott a betlehemesre és valahogy még bele tudtam préselni magam az elegáns fekete szoknyámba is. Soha ilyen boldogan nem díszítettem még fenyőfát, teljesült a vágyunk, Bora első Karácsonya velünk.


Persze Ábel is nagyon boldogan töltötte a Szentestét, természetesen az új cserkészfelszereléseivel felvértezve. Az 5 fokig használható hálózsákot egy polifoam, egy túrahátizsák és természetesen Bear Grylls új könyve egészítette ki. Azért a Lego űrközpont is bővült és most már bányászautó is van a háztartásunkban. 



Bora pedig tündéri kisbaba eszik, alszik, mosolyog és igazán jól érzi magát nálunk. Sőt 27-én Mikivel már egy koncertre is eljutottunk, míg a gyerkőcök békésen aludtak mamánál.    




2012. december 23., vasárnap

Mandula

A marcipán alapja, a karácsonyi sütemények éke, a bőrápolás királynője. A mandula a rózsafélék családjába tartozik és bár hazánkban nem őshonos, de középhegységeink és a Balaton-felvidék meleg, száraz lejtőin jól érzi magát, így szeptemberben már piacra is kerül a friss, illatos termés.

A mandula bőségesen tartalmaz E-vitamint, így fogyasztásával méregteleníthetünk és erősíthetjük az immunrendszerünket.
Sok benne a B1-vitamin, a folsav, a riboflavin (B2-vitamin), a P-vitamin és a foszfor. 
Gazdag ásványi anyagokban. A magnézium erősíti a csontozatot, serkenti a fehérjeképzést és fenntartja a szervezet kalcium-kálium egyensúlyát. Remek rézforrás, ami elősegíti az oxigén szállítását és jó hatással van az idegrendszerre. Cinktartalma elősegíti a sebgyógyulást. 
Jelentős vastartalma miatt vérszegények, gyerekek és kismamák hasznos rágcsálnivalója.
A mandulában egyidejűleg magas a fehérje és az élelmi rost mennyiség, így ez a kombináció segít a tápanyag-bevitel ésszerű szinten tartásában, hamar teltségérzetet okoz, valamint mérsékli a vércukor-szint hirtelen emelkedését.

A lenyúzott magbélből nyert vitamindús és egészséges mandulatejet évszázadok óta fogyasztják. Lisztjéből gluténmentes süteményeket készíthetünk.


A mandulaolaj a legelőkelőbb növényi olajok egyike. Hatásosan ápolja a száraz és érzékeny bőrt, ezért a bőrápoló kozmetikumok fontos alkotóeleme. Természetes hatóanyagai nyugtatóan hatnak, így érzékeny bőrű és ekcémás kisbabáknak is ideális. 



Telítetlen zsírsav tartalma védőréteget képez a bőrön, ezáltal óvja az olyan külső hatások ellen, mint a szél és a hideg.
Az ősszel vett mandulát sötét, hűvös helyen, légmentes a legjobb tárolni.

A barna héját úgy tudjuk a legkönnyebben lehúzni, ha forró vízbe mártjuk. Viszont pirítva akár héjastul is remek csemege, hiszen a pirítás remekül kiemeli az ízeit, a 75 C fokra-ra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt kellően megpirul és csodás illattal árasztja el a konyhát.
A sütemények mellett saláták, krémlevesek dísze is lehet. Én ma a sütőtökrémlevesbe szórom, délután pedig pirítva fogjuk rágcsálni.

2012. december 18., kedd

Diótörő születésnap

120 évvel ezelőtt, 1892. december 18-án mutatták be először Szentpéterváron minden idők legszebb karácsonyi mesebalettjét, Csajkovszkij Diótörőjét. Az ötlet a Cári Színházak egykori főigazgatójától származott, aki E. T. A. Hoffmann A diótörő és az egérkirály című meséjéből olyan balettet akart rendeztetni, amely káprázatos díszletekkel, mesés jelmezekkel, gyönyörű koreográfiával és természetesen csodálatos zenével kápráztatja el Karácsonykor a közönséget. A siker mindent felülmúlt, így a Diótörő már 120 éve varázsol el évről évre mindenkit.



Bár mi két éve láttuk Ábellel az Operában, én legszívesebben minden év Karácsonyán megnézném. A pár éve teljesen felújított díszlet, a tánc szépsége és persze Csajkovszkij zenéje mesebeli karácsonyi hangulatot varázsol.


2012. december 14., péntek

Mesés Karácsony újrahasznosítva


A most hétvégén megrendezésre kerülő Mesés Karácsony egyedülálló programsorozat, melynek célja a hagyományok megélése környezettudatos módon.  A kreatív, színes, jó hangulatú rendezvényre várnak mindenkit, aki környezettudatosan gondolkozik és érdeklődik a magyar mesevilág iránt.


Az eseménysorozat kiemelkedő programja az Újrahsznosított Mesék azaz a REmese kultúrális mozgalom által kiírt divattervező pályázat döntős alkotásainak bemutatása. Ezeket a gyermekruha kollekciókat a pályázat címéről Vándor Meséknek nevezik a szervezők, melyek a népmesék világából merítettek ihletet, és újrahasznosított anyagokból készültek. Ezen felül további események, a fiatal kreatívok számára megrendezett szakmai előadások, ötletpiac és a gyermekprogramok is várnak ránk.

Részletes program: MESÉS KARÁCSONY.



Izgalmas, ötletes, mesés és környezetbarát!

2012. december 11., kedd

Sportos Mikulás

Ábel osztályában fociláz dúl. Az udvaron állandóan fociznak, a teremben focis kártyákat nézegetnek, cserélnek, gyűjtenek. Eddig is szeretett Ábel focizgatni, pár meccs részletébe bele is néztek apával az EB alatt, de nagyon nem izgatta a téma. December 5-én délután viszont nagy sóhajtások közepette előadta, hogy reméli focis kártyát kap majd a Mikulástól.

Mivel addigra már én összeállítottam a színes ceruzákból, egészséges édességekből, magvakból és gyümölcsökből álló kis csomagot bepróbálkoztam azzal a gyenge szöveggel, hogy kár, hogy nem írtuk meg a Mikulásnak, mert ilyenkor már biztos nem fogja tudni teljesíteni az utolsó pillanatban kigondolt kívánságot. Arról nem is beszélve, hogy a Föld másik felén már ugye elkezdte az ajándékok kiosztását.

A szomorú beletörődés láttán viszont úgy döntöttem mozgósítom apát és beszerezzük a focistákat. Mikinek a nap végére sikerült kinyomoznia hol lehet megvenni a gyűjtőalbumot és a hőn áhított kártyákat.


Így másnap reggel hatalmas örömmel és persze a szépen berendezett mappával indult Ábel az iskolába. Olyan jó, hogy hisz még a Mikulás csodájában!

Ajándékot persze a kis két hónaposunknak is hozott a mini cipőjébe.



A hetet végül a Mikulás kupán hátúszásban szerzett ezüstéremmel koronázta Ábel. :)))

2012. december 3., hétfő

Az eredeti rizs

Minden rizs barna rizs eredetileg, hiszen fehér akkor lesz, ha az ipari feldolgozás során eltávolítják róla a sok értékes tápanyagot tartalmazó rétegeket és fényezik… Így nem marad más, mint egy jól eltartható, fényes keményítőmag. Értékes tápanyagok híján a fehér rizzsel csupán egy jó nagy adag szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe, ezért én inkább csak barna rizst szoktam főzni.



A rizsfeldolgozás kényelme nagyon sok pozitív hatástól foszt meg bennünket, rizsfogyasztókat. A tisztítási folyamat ugyanis elveszi a rizsben található B3 vitamin 67%-át, B1 vitamin 80%-át, B6 vitamin 90%-át, és vastartalmának 60%-át. A feldolgozás során odaveszik az összes rostanyag is, csakúgy mint az esszenciális zsírsavak.



Nem mellesleg a barna rizs:

kiváló mangánforrás - a mangán megőrizni csontjaink ellenállóképességét és egészségét, hozzájárul a koleszterin és a zsírsavak szintetizálásához, valamint kiegyensúlyozza az inzulintermelést is.

gazdag szelénben - a szelén igen fontos szerepet játszik sejtjeink védelmében a szabadgyökök támadásai ellen.

tartalmaz magnéziumot - ami elengedhetetlen a megfelelő vérkeringéshez, illetve az egészséges izmokhoz és csontokhoz.

rostban gazdag - a rostok pedig elengedhetetlenek az egészséges táplálkozáshoz. Ha nem fogyasztunk elegendő rostot, emésztési problémáink lehetnek (pl. bélrenyheség, szorulás).

bizonyítottan csökkenti az LDL koleszterinszintet

gyorsan teltségérzetet okoz – ezért mértékkel kiváló eleme lehet a testsúlycsökkentő diétáknak.

Elkészíteni ugyanúgy kell, mint a fehér rizst, vizsont mivel a barna rizsszemek keményebbek, ezért érdemes főzés előtt 25-30 percre hideg vízbe áztatni. Így az egyébként 30-40 perc főzési időt 5-10 perccel csökkenthetjük.



Fehér, azaz feldolgozott rizst azért állít elő az élelmiszeripar, mert így sokkal tovább, akár évekig is eltartható lesz. A rizst borító rétegekben található esszenciális zsírok ugyanis több hónapos tárolás után oxidációnak indulhatnak, mikor levegőre kerülnek, és emiatt megavasodhat. 

Ezt azonban mi egyszerűen kiküszöbölhetjük, amennyiben nem tárolunk otthon sokat, hanem mindig friss csomagot veszünk. Ha pedig a még meg nem főzött barnarizst a hűtőben tesszük akár megkétszerezhetjük az eltartási idejét.